Wywóz gruzu

Wywóz gruzu po pracach wyburzeniowych

Generalny remont, połączony z wyburzaniem ścian działowych i skuwaniem tynku, a także rozbiórka wszelkiego typu obiektów budowlanych skutkuje powstaniem odpadów budowlanych w postaci gruzu. Im szerzej zakrojone prace, tym więcej będzie śmieci, których trzeba się pozbyć. To sprawa oczywista. Tylko gdzie je wyrzucić? Odpowiedź na to pytanie budzi sporo wątpliwości, które najlepiej rozwiać na długo przed planowanymi pracami wyburzeniowymi.

Gruzu pozostałego po remoncie lub rozbiórce budynku nie można wrzucić do śmietnika na odpady komunalne. Lepiej też zawczasu rozstać się z pomysłem składowania go na własnej działce, jak i porzucenia na nielegalnym wysypisku. Takie rozwiązanie problemu zaowocuje karą grzywny lub mandatem od straży miejskiej w wysokości do 500 zł. Suma ta przewyższa w wielu przypadkach koszty legalnego wywozu.

Planując wywiezienie gruzu, korzystnie będzie rozpatrzeć kilka zgodnych z prawem możliwości i wybrać najkorzystniejszą. Warto zastanowić się nad powierzeniem tego zadania specjalistycznej firmie wywozowej. Firmy takie posiadają do wynajęcia specjalne pojemniki na gruz lub kontenery różnych rozmiarów, więc odbiór nawet dużej ilości śmieci nie stanowi problemu. To, co prawda, kosztowne rozwiązanie, ale opłacalne dla tych, którzy nie chcą na własną rękę organizować transportu odpadów na gminne wysypisko. Dobrym przykładem firmy świadczącej tego typu usługi jest przedsiębiorstwo Wywóz gruzu Warszawa, które legitymuje się bogatym doświadczeniem w tej dziedzinie oraz konkurencyjną ofertą cenową.

Na rynku działają też firmy zajmujące się przerabianiem gruzu, tak, by nadawał się do ponownego użycia na budowie. Odbierają one gruz we własnym zakresie, więc ten sposób pozwoli na pewno obniżyć koszty związane z wywozem. Innym wyjściem może być zwrócenie się do miejskiego zakładu gospodarki komunalnej z prośbą o pomoc w pozbyciu się nieczystości. Za stosowną opłatą lub niekiedy nawet za darmo samorząd udostępni pojemnik, a następnie zorganizuje wywóz gruzu do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Przepisy każdej gminy w tym zakresie różnią się. W przypadku odpadów budowlanych, powstałych w lokalu należącym do spółdzielni mieszkaniowej, mieszkańcy najczęściej decydują się na rozmowę z dozorcą w sprawie uiszczenia dodatkowej opłaty za ich wywiezienie. W internecie lub lokalnej prasie trafić można na ogłoszenia osób, które przyjmą gruz i odbiorą go za darmo. Stanowi to również dobry i legalny sposób na pozbycie się pozostałości po wyburzeniach. To co jednym niepotrzebne, inni z powodzeniem wykorzystają w celu utwardzenia podjazdu do domu czy stworzenia ogrodu.

Sprawy wywiezienia gruzu po pracach wyburzeniowych lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę. W pośpiechu łatwo złamać przepisy, a na przychylność ze strony strażników miejskich nie ma co liczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *