po remoncie

Porządkowanie mieszkania po remoncie

Remont mieszkania to czas, który wiąże się z ogromnym bałaganem. Kurz, pył, pozostałości farby, folia ochronna – to wszystko trzeba posprzątać. Od czego jednak zacząć i jak to robić, aby porządki były skuteczne, a jednocześnie nie wymęczyły nas aż nadto? Spróbujemy odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Wynieś narzędzia

Porządki rozpoczynamy od wyniesienia wszystkich narzędzi, z których korzystaliśmy. Przecież młotki, szpachelki czy wiertarki nie będą nam już potrzebne. Dobrze jest pozostawić jednak drabinę, która może przydać się, jeśli będziemy chcieli wytrzeć kurz z miejsc położonych wyżej, na przykład karniszy czy regału.

Usunięcie odpadów poremontowych

Jeśli po remoncie pozostały spore ilości odpadów, należy skontaktować się ze specjalistyczną firmą, która specjalizuje się w wywozie odpadów budowlanych. Odpady tego typu nie powinny znaleźć się w standardowych kontenerach na śmieci, tylko powinny zostać w odpowiedni sposób zutylizowane lub w niektórych przypadkach nawet wykorzystane jako gruz mogący stanowić utwardzenie podłoża. Gdy wyzwana firma wywiezie już odpady budowlane, możemy kontynuować porządkowanie mieszkania we własnym zakresie.

Usuń folię ochronną

Kiedy narzędzia mamy już wyniesione, możemy przystąpić do usunięcia folii, która ochraniała nasze meble oraz podłogi. Najpierw jednak warto zmieść z niej pył i kurz. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie wysypiemy go na podłogę. Dopiero wtedy ostrożnie składamy samą folię.

Mycie podłóg i innych elementów pomieszczenia

Kiedy folia ochronna jest już usunięta, można przystąpić do kolejnych etapów prac porządkowych. Zaczynamy od dokładnego zamiecenia bądź odkurzenia podłogi. Sięgając po odkurzacz, warto pamiętać, że dzisiejsze urządzenia charakteryzują się niską odpornością na rozmaite pyły. Nie chcąc więc uszkodzić urządzenia, lepiej zdecydować się na szczotkę. Gdy na podłodze nie ma już żadnych pyłów, możemy zabrać się za jej mycie. Zaleca się, aby pierwsze wykonać bez użycia jakichkolwiek środków czystości – wystarczy po prostu ciepła woda. Dopiero drugie mycie wykonujemy z wykorzystaniem substancji myjących. Jeśli postawimy na te zapachowe, w pomieszczeniu rozniesie się ładny zapach.

Po remoncie koniecznie trzeba również umyć okna. Nawet wtedy, kiedy były zabezpieczone folią. Tutaj postępujemy podobnie, jak w przypadku podłogi. Najpierw myjemy je tylko ciepłą czystą wodą, a dopiero następnie środkiem do mycia okien. Nie zapominamy o parapetach oraz znajdujących się pod nimi grzejnikach. Na wszystkich powierzchniach może bowiem zalegać kurz.

Meble

Jeżeli na czas remontu nie wynieśliśmy z pomieszczenia mebli, je również musimy dokładnie wyczyścić. Tutaj należy sięgnąć po specjalne środki dostosowane do materiału, z jakiego wykonane są nasze meble. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w czasie czyszczenia nie ulegną one zniszczeniu. Bardzo wygodne w użyciu są chusteczki czyszczące, które nasączane są specjalnymi preparatami, a do tego pozostawiają ładny zapach. Postawić można również na praktyczny spray, który także jest bardzo łatwy w użyciu. Zapobiegnie on osadzaniu się kurzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *