Płyty betonowe w ogrodzie

Płyty betonowe w ogrodzie

W swoich ogrodach na ogół decydujemy się na kostkę brukową lub kamień. Warto nieco bliżej przyjrzeć się artykułom, jakim są płyty betonowe, które w ogrodach sprawdzają się znakomicie. Są znacznie trwalsze, łatwo się je układa, a do tego mogą imitować elementy architektury klasycznej, jak i nowoczesnej.

Ogrodowe nawierzchnie z betonu

Po płyty betonowe warto sięgać przede wszystkim dlatego, że są one niezwykle trwałe. Poza tym nie będziemy mieli problemu z ich ułożeniem, bo doskonale do siebie pasują, a także z ich czyszczeniem, które kończy się na ich przetarciu. Skorzystać z ich może każdy, niezależnie od zastosowanej w ogrodzie stylistyki, gdyż fakturą i barwą przypominać mogą kamień, wapień, trawertyn, drewno czy ceramikę. Często wierzchnia warstwa dodatkowo jest tutaj pokryta naturalnym kruszywem, którym może być granit, bazalt czy kwarc.

Wymiary płyt betonowych

Płyty betonowe do ogrodów mogą mieć różnorakie wymiary. Wszystko po to, aby można było z nich układać proste, jak i bardziej skomplikowane wzory. Najczęściej spotkane wymiary to 60 x 60 cm, 60 x 45 cm, 60 x 30 cm i 30 x 30 cm, ale znajdziemy także te 80 x 80 cm, 100 x 60 cm, czy kształtki, dzięki którym możemy układać łuki i koła. Ich grubość zazwyczaj wynosi od 3,5 do 4,5 cm, choć zdarzają się także 8-centymetrowe.

Układanie nawierzchni

Płyty betonowe układa się na kilkucentymetrowej warstwie piasku. Nie mamy konieczności układania krawężników. Warto je jednak zaimpregnować, co zapobiegnie pojawianiu się wykwitów oraz wnikaniu brudu w ich powierzchnię. Płyty betonowe stosuje się wszędzie, gdzie planowany jest ruch pieszy, a więc ścieżek, tarasów, stref wejścia, placów w ogrodzie czy stopni schodów.

One thought on “Płyty betonowe w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *