układanie płytek na posadzce betonowej

Układanie płytek na posadzce betonowej

Płytki ceramiczne, terakota, gres czy glazura są od bardzo dawna najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w aranżacji wnętrz na podłogi i ściany. Nic nie wskazuje też na to, aby płytki ceramiczne miały przejść do lamusa. Stosuje się je już nie tylko w łazience i kuchni, ale także coraz częściej w przedpokojach, a nawet w salonach, gdzie do tej pory królowały parkiety i panele podłogowe. Płytki ceramiczne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Cechuje je duża wytrzymałość na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i łatwość utrzymania na nich czystości.

Jak zatem poradzić sobie z ułożeniem płytek na posadzce betonowej? Nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oprócz narzędzi konieczna jest dokładność i zapał. Płytki na podłodze nie wybaczają błędów i niedociągnięć popełnionych przy ich kładzeniu, ponieważ zwykle są bardzo intensywnie użytkowane i przy niedokładnym położeniu zaczynają się odklejać albo pękać. Zanim przystąpimy do układania płytek, warto zaplanować ich ułożenie. Dla estetyki ważne jest, aby płytki wymagające docinania położone były w miejscu najmniej widocznym.

Chcąc poznać opinię fachowców od układania płytek na posadzkach betonowych skontaktowaliśmy się z właścicielem firmy Glazurnik Warszawa specjalizującej się w wykonywaniu prac tego typu. Otrzymaliśmy garść cennych porad praktycznych, których zastosowanie pozwoli uniknąć najczęściej popełnianych błędów przez osoby nie mające w tej kwestii dużego doświadczenia. Poniżej przedstawiamy je Państwu w zwięzłej formie.

Układanie płytek na posadzce betonowej należy zacząć od dokładnego oczyszczenia podłoża. Posadzka musi być gładka i oczyszczona. Najlepiej użyć odkurzacza, wypełnić wszystkie ubytki w podłożu, zeskrobać te jej części, które nie trzymają się już dobrze. Następnie posadzkę należy zagruntować odpowiednią emulsją dostępną w sklepach budowlanych i poczekać aż wyschnie.

Następnie przystępujemy do przygotowania zaprawy klejowej. Dobierając proporcje wody do kleju warto postępować dokładnie według instrukcji umieszczonej na zaprawie przez producenta. Dodanie zbyt dużej ilości wody spowoduje, że klej nie będzie wystarczająco trzymał, a płytki odkleją się. Zaprawę należy też intensywnie wymieszać. Najlepiej zrobić to dwa razy. Raz wymieszać dokładnie, odczekać kilka minut i wymieszać raz jeszcze.

Przystępujemy teraz do przyklejania płytek do posadzki. W tym celu najskuteczniejsze będzie zastosowanie metody tzw. kombinowanej, polegającej na tym, że klejem smaruje się powierzchnię ok. 1m² posadzki oraz całą powierzchnię przyklejanej płytki. Ilość kleju należy dobrać w ten sposób, alby po dociśnięciu kafla do podłogi, klej wyszedł bokami. Zagwarantuje to, że nie powstaną pod płytką puste miejsca, w których zgromadzi się np. woda, co poskutkuje odklejaniem płytki.

Zostało już tylko fugowanie nowej podłogi. Aby fuga nie przebarwiała się, należy po położeniu płytek odczekać, aż całkowicie wyschnie klej. Czas potrzebny do wyschnięcia jest zawsze podany na opakowaniu zaprawy, warto jednak odczekać dłuższy czas, bo zbyt szybkie fugowanie spowoduje, że klej łącząc się z fugą spowoduje przebarwienia.

Istotną kwestią jest też takie rozplanowanie płytek na posadzce, aby nie dolegały one ściśle do ścian. Są to tzw. szczeliny dylatacyjne, które umożliwiają pracowanie płytek, np. ze względu na zmiany temperatury otoczenia. Zawsze warto jednak skorzystać z usługi fachowca, bo podłoga ma służyć przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *