Jak wybrać kostkę brukową?

Jak wybrać kostkę brukową?

Oferta kostki brukowej i innych materiałów do dekoracji powierzchni wokół domów jednorodzinnych przyprawia nas dziś o zawrót głowy. Warto w związku z tym nad takim wyborem dokładnie się zastanowić, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Rozmiar kostki brukowej

Generalna zasada jest bardzo prosta. Przy dużych powierzchniach najlepiej sprawdzają się kostki duże. Inaczej jest przy ścieżkach, alejkach i innych mniejszych powierzchniach. Tutaj lepiej będzie wyglądać kostka drobniejsza, dzięki której wszelkie zakola i łuki łatwiej jest wykonywać. Jest to także rozwiązanie znacznie bardziej ekonomiczne. Większa kostka na mniejszych powierzchniach zmusza nas do częstych docinek i zmarnowania sporej części materiału.

Kolor i wzór

Ilość kolorów, jak i wzory zazwyczaj także zależne są od wielkości układanej powierzchni. I tak przy większych powierzchniach lepiej i łatwiej jest stosować wzory aniżeli przy mniejszych. Przyjmuje się, że maksymalnie w takiej sytuacji można skorzystać z trzech różnych kolorów kostki brukowej. Przy powierzchniach mniejszych tych kolorów maksymalnie powinno być dwa, z czego jeden z nich powinien być kolorem dominującym. Nie powinniśmy tutaj także przesadzać ze wzorami.

Walory użytkowe

Walory wizualne to tylko jedna strona medalu, bo przy wyborze kotki nie można przejść obojętnie obok walorów użytkowych. Dlatego ważne jest przeznaczenie danego miejsca. I tak na ścieżki i alejki dla pieszych wystarczająca będzie kostka o grubości 3-4 cm. Grubsza, bo 6-8-centymetrowa kostka powinna znaleźć się na podjazdach.

Poza tym walory użytkowe to także jej barwa. Jeśli stawiamy na kostkę jaśniejszą, zwróćmy uwagę na miejsca narażone na większe zabrudzenia (zobacz jak czyścić kostkę brukową), a więc okolice garażu czy stanowiska grilla. Tam lepiej jest postawić na barwy nieco bardziej stonowane.

2 thoughts on “Jak wybrać kostkę brukową?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *