Betoniarka to dobra rzecz, z której często korzystamy, gdyż możemy dzięki niej wyrobić tyle betonu, ile akurat potrzebujemy. Jednak robotników kręcących bębnem betoniarki, czy też tych transportujących beton taczkami na miejsce pracy na budowach widzimy coraz rzadziej. Nic dziwnego, bo coraz częściej sięgamy po beton z betoniarni.
Gotowa mieszkanka z betoniarni na miejsce budowy transportowana jest przez betonowóz, który nazywany jest potocznie gruchą. Przyjrzyjmy się w związku z tym, jak wygląda proces zmawiania betonu w takiej spółce.
Jaki beton do jakich miejsc?
– na podłogi na gruncie i posadzki — beton posadzkowy, czyli tak zwana szlichta. Jest to mieszanka najniższej klasy.
– na podbudowy pod nawierzchnie, podłogi, posadzki, podjazdy do garaży — beton klasy B7,5 lub B10.
– na typowe elementy konstrukcyjne domu (schody, stropy, fundamenty, cokoły ogrodzeń) – beton klasy B15 (nowe oznaczenie C12/15) lub B20 (nowe oznaczenie C16/20).
– na elementy o dużych rozpiętościach lub narażone na wyjątkowo duże obciążenia — beton klasy minimum B25 (nowe oznaczenie C20/25).
– na ściany piwnic lub ściany fundamentowe na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych — beton wodoodporny W4, zazwyczaj klasy B20 lub B25.
Usługi dodatkowe
Zazwyczaj koszt betonu jest liczony wraz z transportem. Niekiedy jednak jest to usługa dodatkowa, za którą zapłacić musimy oddzielnie. Wówczas możesz liczyć się z wydatkiem rzędu 3,5 zł/km.
Dodatkowo przy zamawianiu betonu z betoniarni warto skorzystać z opcji dołączonej do gruchy pompy do betonu, która pobiera mieszankę i pompuje ją w określone miejsce. Dzięki niej beton możemy transportować nawet do 28 metrów od zbiornika. Koszt wynajęcia pompy to 500-600 zł.
Ile betonu potrzeba?
Klasę betonu wyczytamy z projektu, ale jego ilość musimy już ustalić osobiście. Najłatwiej jest obliczyć ilość betonu na ławy czy ściany. Trudniej jest ze stropem gęstożebrowym, na który zużywa się od 0,09 do 0,13 m3 na każdy 1 m2 powierzchni i ze schodami. Tutaj skorzystać możemy z kalkulatorów firm dostarczających beton.
Zamówienie betonu powinieneś dokładnie przemyśleć, gdyż betoniarnie niechętnie przyjmują zwroty i często żądają za to dopłaty do 50 zł za każdy niewykorzystany 1 m3. Pamiętaj też, że minimalne zamówienie to zazwyczaj 6 m3.
Czy nie będzie problemu z dodatkowym zamówieniem mniejszej ilości betonu z wytwórni, jakby go zabrakło?
Nie powinno, ale najczęściej wiąże się to z jakąś dopłatą.
Nie lepiej jest wziąć trochę więcej i przygotować deskowanie jakiegoś tarasu, wylewki pod garaż czy altanki?
Ciekawy pomysł. Ja o tym nie pomyślałem i trochę się zmarnowało. Trzeba to jednak zrobić wcześniej.