Zasady układania mieszanki betonowej

Zasady sporządzania mieszanki betonowej

Mieszankę betonową możemy wyprodukować ręcznie na placu budowy, korzystając z betoniarek lub zamówić ją w betoniarni, co na pewno jest znacznie prostsze. Zanim zdecydujesz się na określoną formę, zapoznaj się z zasadami układania mieszanki na stropie. I tak jeszcze przed betonowaniem zbrojenie powinna odebrać osoba do tego uprawniona, a więc zbadać czy jest ono rozmieszczone zgodnie z projektem i zabezpieczone przed przesunięciem.

Betonowanie stropu

Zacznijmy od tego, że samo betonowanie powinno być przeprowadzane bez przestojów. W miejscu łączenia powierzchnia powinna być prostopadła do kierunku głównych naprężeń. Pamiętaj, aby przed ułożeniem kolejnej porcji z zalanego betonu usunąć wszystkie wolne i luźne fragmenty. Dodatkowo beton oraz deskowanie powinny być zraszane wodą. Wszystko po to, aby deskowanie nie zabierało wilgoci samej mieszance. Zalewając strop, pamiętaj o zostawieniu otworów na instalację. Zrobić to możesz przy pomocy styropianu, który po zakończeniu prac zwyczajnie się usuwa.

UWAGA!
Przy betonowaniu stropu gęstożebrowego pamiętaj, aby otwory w pustakach zamknąć zaślepkami. Beton nie może się do nich dostać.

Zagęszczanie betonu

Po ułożeniu beton należy zagęścić, a zrobić to możemy ręcznie lub mechanicznie. Pierwsze z nich polega na sztychowaniu, a więc inaczej mówiąc zagłębianiu pręta stalowego w warstwie betonu na głębokość kilku centymetrów i odsuwaniu od ścianek deskowania grubszych elementów kruszywa. Takie zagęszczenie jest mało wydajne i stosuje się je przy drobnych pracach. Lepsze jest zagęszczanie mechaniczne, które polega na wibrowaniu. Drgania przenoszą się tutaj na mieszankę i wypychają z niej powietrze. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić zbrojenia.

Pielęgnacja betonu

W kolejnym dniu po betonowaniu należy rozpocząć polewanie go wodą. Najlepiej jest to robić trzy razy dziennie, a następnie nakryć go folią, aby zmniejszyć odparowywanie wody. Takie prace wykonywać należy przez siedem dni. Deskowanie możemy rozebrać po tygodniu w przypadku mniejszych powierzchni i po miesiącu przy powierzchniach przekraczających 6 metrów.

2 thoughts on “Zasady sporządzania mieszanki betonowej

  1. Przede wszystkim wtedy, jak są wysokie temperatury, bo woda szybciej paruje. Jeśli nie osłaniasz, to podlewaj go częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *