Mieszankę betonową możemy wyprodukować ręcznie na placu budowy, korzystając z betoniarek lub zamówić ją w betoniarni, co na pewno jest znacznie prostsze. Zanim zdecydujesz się na określoną formę, zapoznaj się z zasadami układania mieszanki na stropie. I tak jeszcze przed betonowaniem zbrojenie powinna odebrać osoba do tego uprawniona, a więc zbadać czy jest ono rozmieszczone zgodnie z projektem i zabezpieczone przed przesunięciem.
Betonowanie stropu
Zacznijmy od tego, że samo betonowanie powinno być przeprowadzane bez przestojów. W miejscu łączenia powierzchnia powinna być prostopadła do kierunku głównych naprężeń. Pamiętaj, aby przed ułożeniem kolejnej porcji z zalanego betonu usunąć wszystkie wolne i luźne fragmenty. Dodatkowo beton oraz deskowanie powinny być zraszane wodą. Wszystko po to, aby deskowanie nie zabierało wilgoci samej mieszance. Zalewając strop, pamiętaj o zostawieniu otworów na instalację. Zrobić to możesz przy pomocy styropianu, który po zakończeniu prac zwyczajnie się usuwa.
UWAGA!
Przy betonowaniu stropu gęstożebrowego pamiętaj, aby otwory w pustakach zamknąć zaślepkami. Beton nie może się do nich dostać.
Zagęszczanie betonu
Po ułożeniu beton należy zagęścić, a zrobić to możemy ręcznie lub mechanicznie. Pierwsze z nich polega na sztychowaniu, a więc inaczej mówiąc zagłębianiu pręta stalowego w warstwie betonu na głębokość kilku centymetrów i odsuwaniu od ścianek deskowania grubszych elementów kruszywa. Takie zagęszczenie jest mało wydajne i stosuje się je przy drobnych pracach. Lepsze jest zagęszczanie mechaniczne, które polega na wibrowaniu. Drgania przenoszą się tutaj na mieszankę i wypychają z niej powietrze. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić zbrojenia.
Pielęgnacja betonu
W kolejnym dniu po betonowaniu należy rozpocząć polewanie go wodą. Najlepiej jest to robić trzy razy dziennie, a następnie nakryć go folią, aby zmniejszyć odparowywanie wody. Takie prace wykonywać należy przez siedem dni. Deskowanie możemy rozebrać po tygodniu w przypadku mniejszych powierzchni i po miesiącu przy powierzchniach przekraczających 6 metrów.
To osłanianie folią naprawdę konieczne?
Przede wszystkim wtedy, jak są wysokie temperatury, bo woda szybciej paruje. Jeśli nie osłaniasz, to podlewaj go częściej.