Czy betonowanie można wykonywać zimą?

Czy betonowanie można wykonywać zimą?

Betonowanie przy niskich temperaturach w zasadzie nie jest wykonywane, gdyż nie jest ani wskazane, ani opłacalne. Niemniej jednak niekiedy mrozy zastają nas nieoczekiwanie wcześnie, kiedy ekipa remontowa nie dokończyła betonowania. Warto zdawać sobie sprawę, jak wówczas poradzić sobie z tym zadaniem.

Betonowania zimą nie powinniśmy wykonywać przede wszystkim dlatego, że zimą beton znacznie wolniej wiąże. Jednak nie tylko oczekiwanie na wydłużenie prac się zwiększa. Do tego narażony jest on na wszelkie uszkodzenia, jeśli dojdzie do jego przemrożenia.

Betonowanie zimą

Jeżeli mimo wszystko z jakichś powodów musisz wykonać betonowanie zimą, pamiętaj o kilku newralgicznych zasadach:
– do wytworzenia betonu najlepiej używać cementu wysokokalorycznego oznaczanego literką R przy klasie lub betonu o klasę wyższą niż w projekcie,
– lepiej jest wyrabiać beton gęstszy z mniejszą zawartością wody zarobowej,
– należy podgrzewać składniki betonu,
– nie należy stosować oblodzonych szalunków i prętów zbrojeniowych,
– szalunki trzeba wysmarowywać od wewnątrz środkiem antyadhezyjnym,
– ułożony beton powinniśmy chronić przed mroźnym powietrzem i szybkim wychładzaniem, izolując go styropianem albo matami słomianymi i folią.

Dodatkowo w szalunkach pozostać powinien do 28 dni, a betonowe elementy muszą pozostać osłonięte aż do wiosny. Jeśli natomiast chodzi o fundamenty, które nie wystają zbytnio ponad poziom gruntu, można je zasypać piaskiem i osłonić folią.

Domieszki betonowe

Na rynku znajdziemy dziś różne domieszki, (np. cement glinowy) które dodaje się do betonu, aby poprawić jego właściwości. Niektóre z nich, a więc przyśpieszające wiązanie, przyśpieszające twardnienie, umożliwiające stosowanie mniejszej ilości wody zarobowej lub napowietrzające mieszankę warto stosować przy zimowym betonowaniu. Wówczas możliwe jest bezpieczne prowadzenie prac betonowych nawet przy temperaturze -10oC. Warto jednak pamiętać, że samodzielnie nie łatwo jest stosować takie domieszki, a więc w tym przypadku najlepiej jest sięgnąć po beton z wytwórni.

2 thoughts on “Czy betonowanie można wykonywać zimą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *